Čím krmíme BARF
Čím krmíme?
Když byla Ruby ještě štěně, klasicky jsme ji krmili granulemi. Vyzkoušeli jsme více značek (Nuova Fatoria, Yoggies..), ale pro tak aktivního psa to bylo pořád málo. Ruby byla hodně drobná, lezly jí žebra a časem ani nedojídala svou misku s granulemi. Vše se změnilo, když jsme si přivezli domů Beky. Ta nechtěla granule od malička, krmení byl strašný problém, nikdy nedojedla. Tak jsme začali přimíchavat konzervy, ale to je cesta do pekel...Moc dlouho to netrvalo a rozhodli jsme se, že vyzkoušíme krmit BARFem. Když jsme začínali, bylo to pro nás a naše okolí něco nového. Moc lidí to nezná. Dnes už bych řekla, že tak krmí spousta lidí.
Co je to BARF?
BARF je překládáno jako krmení přirozenou stravou.
BARF = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově),
= Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava)
Znamená to krmení syrovým masem, kostmi a zeleninou.
Proč BARF?
Jelikož máme 2 aktivní psy, kteří jsou pravidelně v zátěži, a protože krmením granulemi byly jen problémy, rozhodli jsme se přejít na krmení přirozeným způsobem. Nejdříve jsme přešli u Beky, protože ta byla i zvyklá od chovatelky, a postupně přešla i Ruby.
Pro začátek jsme si nastudovali knihu BARF - Krmení psa přirozenou stravou od Kateřiny Novosádové. Vše je zde srozumitelně vysvětleno. Navíc v dnešní době lze dohledat spoustu stránek s informacemi o barfu. Potom jsme si stanovili poměry a váhy krmení a podle toho postupovali. Také pro výpočet krmné dávky lze dohledat na internetu několik typů kalkulaček. Někdo uvádí 70:30 (70% masa, 30% příloh - zde počítá kosti a zeleninu a ostatní přílohy), jinde je možné si nastavit poměr sám. Nejvíce jsme to pravidelně přepočítávali a hlídali u Beky její první rok, aby správně nabírala a nebyla ani moc tlustá a hubená. Aktuálně krmíme každou fenku trochu jinak, jednak protože je Ruby březí, ale taky každá má jiné spalování a jiný pohyb.
Osvědčilo se nám ráno krmit kostmi, zhruba 250-350 gramů kuřecích křídel, krků, stehen apod. A až večer připravujem hlavní mix masa - střídavě svalovinu, vnitřnosti, mletiny, kusové (často obměňujem druhy masa), nejradši mají samozřejmě jelení či mufloní maso. K masu přidáváme nějakou zeleninu nebo ovoce, případně těstoviny, dršťky neprané. Dále přidáváme různé oleje, aktuálně kličkový, ostropestřecový, z tresčích jater, potom zhruba 2x týdně kelpu, po fyzické zátěži teďka dávám Recovery od Canislabu a jejich everyday balancer. https://canislab.cz/collections/doplnky-pro-barf
Kombinací je asi nekonečně moc.
Důležité informace a mýty o BARFU
- NIKDY nedávejte psovi kosti vařené nebo pečené! Vždy pouze syrové! O co jde? Pes má v žaludku a ve střevech tzv. jehlový efekt, který působí jako ochranný reflex, kterým dochází k otáčení kosti a srmšťování svalů uvnitř břišní dutiny až je celá kost strávena a psovi neuškodí. To ale neplatí u vařených kostí, protože ty při vaření ztvrdnout a pes má problém takové kosti strávit. Jen je potřeba si taky uvědomit, že pokud mám psa od malička na granulích tak jehlový efekt vymizí, protože jej pes nepotřebuje. Potom bývá někdy problém s přechodem na barf přímo. Více informací, jak přejít na krmení barfem se lze dočíst v odborné literatuře, viz kniha BARF - Krmení psa přirozenou stravou.
- "Lovecký pes by neměl být krmen syrovou stravou, protože pak může načínat." Tohle je mýtus. Právě naopak - pes, který má čerstvé maso pravidelně dostupné doma nebude dohledanou zvěř načínat.
- Lidé mají strach z přenosu parazitů a bakterií. Veškeré syrové maso zamrazujem a krmíme pouze takovým, které neobsahuje parazity. Možným rizikem je Aujeszkyho choroba, kterou přenáší "zatím" pouze divoká prasata. Takovým masem tedy pro jistotu nekrmíme vůbec.
- Dalším mýtem bývá cena. Lidé mají strach, že syrové maso je drahé. V dnešní době, kdy letí ceny všech komodit nahoru, tak samozřejmě roste i cena masa, zároveň však extrémně rychle rostou ceny granulí. Jelikož chceme, aby se naši psi dožili ve zdraví co nejvyššího věku, měli v pořádku pohybový aparát, neměli žádné žaludeční nebo střevní problémy, tak i kdybychom krmili granulemi, kupovali bychom nějaké lepší. Takový pytel granulí, který jeden pes sní za měsíc vyjde minimálně na 2tis. Kč. Naproti tomu když propočítáme náklady na nákup masa, kostí a příloh, tak se dostáváme zhruba na stejnou částku, někdy o něco vyšší, když nakoupíme zvěřinu z výkupu, nebo někdo mívá domluvené kosti nebo maso od místního řezníka, tak to je výhra.