Výstavy, výběr do chovu, jarní svod

Výběr do chovu

Výběr do chovu bývá pořádán klubem - pro NKO: Klub chovatelů Německých krátkosrstých ohařů nebo Klub krátkosrstý ohař ČR, pro MOK: Klub chovatelů hrubosrstých a maďarských ohařů. Většinou se pořádá spolu s klubovou výstavou, speciální výstavou nebo při členské schůzi. Zde probíhá hodnocení podobné jako u jarního svodu, posudkový list je mnohem podrobnější a posouzení trvá delší dobu. Důležité je, že se na něj musíte přihlásit zvlášť. Pokud se totiž člověk přihlašuje na výstavu, při které zároveň ve vedlejším kruhu probíhá výběr do chovu, neznamená to, že se výběru může automaticky zúčastnit! Na stránkách klubů bývají přihlášky a na rozdíl od přihlašování na výstavu přes Dogoffice, zde probíhá přihlašování vypsáním klubové přihlášky na stránkách klubu. Jakmile je pes nebo fena vybrán do chovu uděluje se do průkazu původu razítko Kandidát chovu. To znamená, že do budoucna lze na feně chovat, nebo pes může být krycím psem pod daným klubem. Ale ještě to neznamená, že můžete nechat fenu nakrýt a mít papírová štěňata. Pro uchovnění je ještě potřeba splnit podmínky chovnosti a právě výběr do chovu je jedním z nich.

Zde bychom chtěli rozebrat téma výstav, výběrů do chovu a jarních svodů. Pokud se zde bavíme o výběru do chovu, vysvětlujeme, jak to chodí u plemen NKO a MOK. Ostatní plemena, nebo i skupiny to můžou mít úplně jinak.

Tyto akce jsou opodstatněné, pokud máte v plánu svého psího miláčka uchovnit. Ale pokud se chcete zúčastnit jen tak, tak taky můžete.

Jarní svod

Jarní svod je jednou z prvních povinných akcí pro ohaře. Na jarní svod můžete jít s ohařem od 6 měsíců věku. Na stránkách www.myslivost.cz je seznam okresních spolků (dále OMS), zde je možné si vybrat OMS, který je poblíž. Na svodu se setkáte v jednom kruhu s různými dalšími plemeny. Pořadí, v jakém bude svod probíhat většinou oznámí pořadatel až přímo na místě. Většinou si ráno sesbírají ode všech průkazy původu a až zjistí kolik lidí skutečně dorazilo, tak určí, že se třeba půjde od nejmenších plemen po ty největší. Jelikož jsou největší ohaři, tak jsme zatím vždy čekali celé dopoledne než půjdeme na řadu.

Potom až jste na řadě, někdy ne podle plemene, ale třeba rozhodčí vyhlásí kontinentální ohaře (což je právě NKO i MOK), vbíháte do kruhu. V kruhu musí být pes uvázaný. Často se toleruje klasické vodítko a obojek, ale pro lepší dojem působí výstavní vodítko. Předvedení v kruhu je podobné jako na výstavě - oběhnete dokola, postavíte psa do výstavního postoje, rozhodčí mu zkontroluje tělo, kohoutkovou výšku, hlavu, oči, zuby (vše dle standardu plemene) a vše se zapíše na posudkový list a do průkazu původu se zapíše kdy a kde byl pes sveden. Toto se potom uvádí u přihlašování na zkoušky z výkonu. A vlastně už tady se lze dozvědět, pokud je pes nestandardní.


Výstavy

A teď se podíváme asi na nejobsáhlejší téma a tím jsou výstavy.

Výstava může být také jednou z prvních akcí, na kterou se se štěnětem vydáte. Většinou však lidé začínají jezdit na výstavy až v pozdějším věku psa. Přihlašování na výstavy pořádané Českomoravskou kynologickou unií probíhá přes stránky www.dogoffice.cz. Zde je nutné si zřídit účet a založit kartu svého psa, nahrát průkaz původu a všechny potřebné informace (např. až budete mít hotové zkoušky tak pracovní certifikát, nebo potvrzení českého šampiona).

V tomto případě se jedná o výstavy konané v ČR a mohou to být výstavy oblastní, krajské, klubové, speciální, národní i mezinárodní. Než zde vysvětlíme jaké typy výstav a tříd existují, mrkneme se, jak se na výstavu připravit a co vzít s sebou.

Jak se připravit na výstavu?

Všechny plánované výstavy pro aktuální rok lze nalézt zde: https://vystavy.cmku.cz/cz/vystavy. Jakmile se termín výstavy blíží, bývá spuštěno přihlašování na www.dogoffice.cz. Uzávěrka přihlašování často končí asi měsíc před samotnou výstavou. Tohle je největší riziko pro majitele fen, kteří si nejsou jisti, kdy bude jejich fena hárat. Háravé feny se totiž nesmí účastnit výstav.

Samotná příprava na výstavu by neměla být podceněna. Spousta majitelů bývá každoročně překvapena z chování jejich psího parťáka na výstavě. Když je pes v domácím prostředí, chová se tak, jak jej známe. Stačí však přijít mezi tisíc cizích psů a najednou to může znamenat problém - pes může být agresivní na cizí psi, může ho přitahovat háravá fenka, může mít strach z velkého hluku a spousty lidí. Najednou na něj sahají cizí lidé a dívají se mu na zuby a kontrolují rozkrok. Na poprvé to není příjemné žádnému psovi. Proto je super jezdit na lekce handlingu, kde vás vše naučí a pes se tak socializuje. My máme super zkušenost s https://handling-k9.cz/. Taky je super jezdit na výstavy už se štěnětem nebo mladým psem, protože se tak učí a socializuje od malička.

K nácviku je potřeba výstavní vodítko, třeba podobné jako tohle. Jde o tenkou šňůrku, může být i kožená. Je to z toho důvodu, aby při předvedení psa vodítko nebylo téměř vidět a nenarušovalo tak jeho vzhled. Proto je dobré, aby vodítko bylo barevně co nejblíže barvě srsti psa.

Možností jak nacvičit výstavní postoj je více. Některý pes lépe reaguje na hračku, některý na pamlsek... Když si zadáte na youtube do vyhledávače výstavní postoj nácvik, najdete určitě několik zajímavých videí. 

Např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=8fEj0_FbA3U

Co si vzít s sebou na výstavu

  • přepravku pro psa tzv. kennelku, nebo klec. U výstavního kruhu do ní psa zavřete a on si tak může odpočinout a je v bezpečí. Nedoporučuji jezdit na výstavu bez kennely. Na výstavách bývá velmi rušno, spousta psů a lidí, psi se chtějí navzájem očuchávat a může dojít ke rvačce ani nemrknete. Proto je opravdu lepší psa do kennely zavřít, ať má pokoj a může načerpat síly. Do kennelky ještě dávám deku ať si má pes na co lehnout.
  • misku na vodu a pitnou vodu. Jak pro sebe tak pro psa
  • rozkládací židličku. Pokud máte být na výstavě alespoň 2 hodiny židlička se opravdu hodí
  • pamlsky pro psa - nejlépe sušené maso, párky, něco na co je pes zvyklý a dokáže rychle pozřít. Hlavně psovi na výstavě nedávejte pamlsky, které musí dlouho žvýkat a lepí se mu na zuby nebo dásně. Rozhodčí se v kruhu bude dívat na zuby a zbytky potravy nepůsobí zrovna profesionálně.
  • klasické vodítko a obojek - určitě není vhodné hned ráno přijít od auta se psem na výstavním vodítku. Výstavní vodítko je velmi úzké a může psa škrtit. Navíc my to používáme jako poznávací znamení - když už má jít pes na předvedení do kruhu - navlékneme mu výstavní vodítko.
  • výstavní vodítko
  • průkaz původu - aby bylo kam zapsat výsledek výstavy
  • očkovací průkaz - pořadatel může namátkově kontrolovat, zda máte platné očkování proti vzteklině.
  • vstupní list - stahuje se před výstavou v profilu na dogofice.cz
  • součástí vstupního listu je výstavní číslo psa - to musíte mít v tištěné podobě a ten, kdo psa předvádí v kruhu jej musí mít na viditelném místě - většinou připnuté na paži spínacím špendlíkem, gumičkou, nebo existují pouzdra na ramena.
  • pokud předvádíte psa v kruhu vy, tak slušné oblečení. Co je tím myšleno? Když si vezmete odpovídající slušné oblečení (u loveckých plemen můžeme být myslivecky ustrojení) dáváte tak najevo, že výstavu berete opravdu vážně jako událost. Sami rozhodčí chodí ve většině případů v oblecích. Taky přemýšlejte nad barvou svého oděvu. Chcete, aby váš pes co nejvíce vynikl. Proto pokud předvádíte černého psa, nenoste černý oblek. Pes přes vás nepůjde vidět.
  • majitelé psů s delšími chlupy s sebou berou různé hřebeny, gumičky, nůžky a psa ještě připravují přímo na výstavě. Naštěstí tohle u kraťasů dělat nemusíme. Já ani nedoporučuji psa těsně před předvedením v kruhu vyčesávat. Protože Beky má po česání akorát taky všude odpadlé chlupy a suchou pokožku a nevypadá to hezky

Průběh výstavy

Na stránkách výstavy nebo na https://www.cmkuvystavy.cz/ je možné několik dní dopředu stáhnout přibližný časový harmonogram a rozřazení do kruhů dle plemen. Harmonogram je pouze orientační, proto pokud je napsáno, že vaše plemeno jde na řadu v 11:00, přijeďte raději s časovou rezervou, ať vše stihnete. 

Po příjezdu na místo si najděte svůj výstavní kruh. U krajských a národních výstav to je celkem jednoduché. Většinou vše probíhá v jedné hale a na jednom místě. Ale jak pojedete na nějakou mezinárodní výstavu, kde jsou různá plemena v různých halách a orientace na místě je pouze v cizím jazyce a ještě ani ne úplně přehledná, může se stát, že vám nestačí ani půlhodinová rezerva a přijdete pozdě. Pokud už posuzování vaší třídy skončilo a je nastoupená třída další a vy se nestihli zúčastnit, nikoho to nezajímá. Rozhodčí se k posuzovaní nevrací. Proto si vždycky dáváme větší časovou rezervu.

My už máme taky zkušenost, nedávat si věci přímo k místu, kde se posuzuje. Některé psy to láká, aby z výstavního kruhu utekli na svoje místo, nebo se tam pořád dívají.

U vstupu do výstavního kruhu je tabule, kde se průběžně zapisují výsledky. Do výstavního kruhu potom volá asistent rozhodčího podle výstavních čísel a podle tříd. Nemusíte se tedy nikde nahlašovat, že jste na výstavu přijeli. Až se vyhlásí vaše číslo, vbíháte do kruhu.

Ve výstavním kruhu

Pes musí být po celou dobu předvádění na vodítku. Nejdřív člověk vbíhá se psem do výstavního kruhu podle číselného pořadí, psi se seřadí a rozhodčí dá pokyn, aby si všichni oběhli kruh, ať vidí psy v pohybu. Každý rozhodčí si sám určuje pravidla jak bude hodnotit. Někteří rozhodčí nechají nastoupit celou skupinu, nechají všechny oběhnout kolečko a pak řeknou ať v kruhu zůstane jen ten, který je zrovna posuzován. Někteří skupinu rozdělí na půl a nechají tak ve výstavním kruhu nejdřív první polovinu, pak hodnotí druhou polovinu. A někteří rozhodčí nechají ve výstavním kruhu všechny psy. Když jde rozhodčí kolem všech psů, pes by měl stát ve výstavním postoji. Pro začátečníky to není nic snadného, navíc u temperamentních ohařů. 

Rozhodčí si psy prohlédne, někdy si projde všechny - prohlédne a osahá psa, zkontroluje skus a zuby, oči, u psů varlata, celkovou stavbu těla, ocas atd. Potom si rozhodčí bere jednoho psa po druhém, kdy nejdřív vyzve předvádějícího, aby oběhli kolečko ve výstavním kruhu, potom běh od rozhodčího a zpět (někdy diagonálně, když je prostor), někdy kolmo od rozhodčího a zpět. Rozhodčí potřebuje vidět psa v jeho přirozeném pohybu, pohyb je velmi důležitý. Proto se často stává, že pokud rozhodčí nevidí psa při běhu z úhlu, který potřebuje, nechá vás běhat déle. Ale pořád to neznamená, že když všichni ostatní běželi jen jedno kolečko a vy běžíte dvě nebo tři, že by to ubíralo na hodnocení. Někdy se rozhodčímu pes tak líbí, že vás nechá běhat nejdéle ze všech. Po doběhnutí rozhodčí ukáže rukou, jestli už stačí a jestli už máte psa postavit do výstavního postoje. V ten moment většinou rozhodčí odchází k zapisovatelce a diktuje hodnocení psa. Po celou dobu však psa sleduje. Proto bychom jej měli postavit do výstavního postoje, tak ať je vše správně vidět. Poté dá rozhodčí pokyn abyste se zařadili na konec za ostatní psy.

Vytvořte si webové stránky zdarma!